Spory o ustalenie własności domen

Spory o ustalenie własności domen

Aby sprawdzić kto jest właścicielem domeny z końcówką .pl należy wejść na stronę whois.pl, natomiast w przypadku domen z końcówkami europejskimi – whois.eu.
W większości wypadków dane właściciela domeny będą publiczne. Nie zobaczymy natomiast danych właściciela w kilku przypadkach. Jeżeli firma lub organizacja jest właścicielem domeny globalnej może ukryć dane poprzez usługę ID Protect, nie może natomiast ukryć danych w przypadku domen .pl i .eu. Większe możliwości na ukrycie swojej tożsamości mają osoby prywatne. W przypadku domen z końcówką abonent może całkowicie ukryć swoje dane, a w przypadku domen z końcówką eu. po ukryciu danych widoczny jest adres e-mail właściciela domeny.

Jak odzyskać domenę?

W różnych sytuacjach odzyskanie domeny będzie przebiegało w inny sposób, oto kilka przykładów postępowania mającego na celu odzyskanie domeny.

Odkupienie domeny od aktualnego właściciela

Często domeny, które nie zostały przedłużone trafiają do osób skupujących i odsprzedających strony lub tworzących zaplecza SEO na tych domenach. Warto po ustaleniu tożsamości skontaktować się z nowym właścicielem domeny, gdyż bardzo możliwe, że zgodzi się polubownie rozwiązać sprawę oddając domenę w zamian za zwrot kosztów rejestracji lub symboliczną kwotę.

Opcja na domenę

Założenie opcji na domenę, to możliwość zarezerwowania przywileju pierwokupu w przypadku kiedy w ciągu kolejnych 3 lat domena wygaśnie lub zostanie usunięta. W takiej sytuacji będziemy mieli 14 dni na zarejestrowanie domeny, dotyczy to jednak tylko domen z końcówką .pl i ogranicza się do możliwości założenia tylko jednej opcji na domenę, czyli ta możliwość nie dotyczy domen, na które już ktoś założył opcję.

Rozstrzygnięcie sprawy przez sąd

W przypadkach kiedy prawa do domeny roszczą sobie osoby lub instytucje, które reprezentowały nas podczas rejestracji domeny i zarejestrowały ją na swoje dane, konieczne może być skierowanie sprawy do sądu polubownego rozstrzygającego spory domenowe. Sądy te działają bardzo sprawnie, nie angażując nadmiernie stron. Decydując się na takie rozwiązanie warto zasięgnąć porady prawnika wyspecjalizowanego w tej dziedzinie, gdyż poruszane mogą być skomplikowane kwestie techniczne.

Dodaj komentarz