Zestawy komputerowe: Co powinniśmy wiedzieć?

Zestawy komputerowe: Co powinniśmy wiedzieć?

Na pytanie, czy warto kupić gotowy zestaw komputery, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, w jakim stopniu znamy się na elektronice. Zdecydowanie tego typu rozwiązania są na swój sposób wygodne, nie mniej często zdarza się, że sprzedawcy obiecują nam gruszki na wierzbie. W tym artykule przedstawię wam, na co warto zwracać uwagę przy kupnie takich zestawów.

Czym są gotowe zestawy komputerowe?

Są to zestawy, które nie wymagają ze strony użytkownika ingerencji w podzespoły. Nierzadko bywają one zaplombowane – jest to kłopotliwe szczególnie wtedy, gdy chcemy np. dołożyć dodatkową kość pamięci, lub też dodatkowy dysk twardy. Samo bowiem zdjęcie plomby jest równoznaczne z utratą gwarancji, jaką się otrzymało. Może wydać się to nieprawdopodobne, ale zdarza się, że w ten sposób oszukuje się klientów, instalując wewnątrz komputera używane podzespoły. Najlepiej kupować takie zestawy u sprawdzonych sprzedawców, posiadających dobre opinie na portalach społecznościowych.

Częste problemy jakie występują

Osoby, które poszukiwały podobnego zestawu, zapewne zetknęły się z gotowymi komputerami na popularnej platformie e-commerce, Allegro. Wszak jest to jedna z najczęściej przeglądanych stron internetowych, umożliwiających kupno wymaganego sprzętu. Niektóre dostępne tam oferty są tworzone po linii najmniejszego oporu, co za tym idzie, jakość produktów nie jest adekwatna do ceny. Często zestawy te wyposażone są w chińskie modele zasilaczy, które zwyczajnie są za słabe. Problemy zaczynają się w momencie, gdy decydujemy się uruchomić bardziej wymagającą grę. Ze względu na zbyt małą moc zasilacza komputer automatycznie wymusza restart bądź całkowicie się wyłącza. Istnieje też szansa, że trafimy na komputer z przestarzałą płytą główną, gdzie trudno będzie w przyszłości o dobór lepszego procesora. Warto mieć to na uwadze przy wyborze takiego zestawu.

Na co warto zwrócić uwagę?

Pierwsze co powinniśmy zrobić, to dowiedzieć się, o jaką płytę główną oparty będzie nasz komputer. Możliwe, że informacja ta jest ukryta w ofercie, w tym celu warto poświęcić troszkę czasu i skontaktować się bezpośrednio z osobą sprzedającą. Ta informacja pomoże nam określić, czy istnieje szansa sensownego odświeżenia sprzętu, instalując w przyszłości nowsze podzespoły. Zaraz po płycie głównej warto upewnić się, czy zestaw wyposażony jest w dedykowany układ graficzny, czy może zintegrowany. Ten drugi średnio sprawdzi się w grach, ale powinien poradzić sobie z filmami czy prostymi zadaniami, takimi jak przeglądanie internetu.

Rzeczy, na które powinniśmy uważać przy kupnie gotowego zestawu komputerowego:

  • Płyta główna
  • Karta graficzna
  • Zasilacz

Jeśli zdecydujemy się na kupno gotowego zestawu komputerowego, warto skonsultować się z kimś, kto chociaż trochę zna się na komputerach. Unikniemy w ten sposób niechcianych incydentów, takich jak wyżej wspomniane restarty spowodowane za słabym zasilaczem. W sieci dostępne są też rankingi gotowych zestawów – sugerując się nimi, możemy udać się do lokalnego sprzedawcy i poprosić go o złożenie takiego zestawu.

Czy gotowy zestaw komputerowy będzie udanym prezentem dla dziecka?

Zestawy komputerowe mają to do siebie, że często wyposażone są we wszystkie potrzebne peryferia. To właśnie przez ten aspekt w dużym stopniu podzespoły bywają przestarzałe – coś kosztem czegoś. Zatem dostać możemy komputer stacjonarny nie tylko z klawiaturą i myszką, ale również z monitorem. Przeważnie są to monitory z niższej półki o częstotliwości 60-75Hz. Warto przed zakupem na własną rękę sprawdzić wydajność podzespołów, z których składa się zestaw. Można to zrobić, wyszukując poszczególne na YouTube, analizując przy tym, jak sprawują się w grach. Jeśli uznamy, że nie jest źle, dziecko zapewne ucieszy się z prezentu. Musimy pamiętać, że istnieją produkcje na tyle popularne, o których zagraniu marzy nie jeden młody Człowiek. Inaczej ma się sytuacja, kiedy komputer ten przeznaczony ma być głównie do nauki. W takim wypadku research jest tutaj zbędny, prezent idealny.

Zatem czy gotowe zestawy są godne polecenia? Wszystko zależy od tego, do czego służyć nam będzie dany zestaw. Jeśli chcielibyśmy zakupić komputer przeznaczony głównie do gier, warto udać się do osoby, która pomoże nam przy zakupie.

Dodaj komentarz