Płatności urządzeniami mobilnymi – czy warto?

Płatności urządzeniami mobilnymi – czy warto?

Postęp technologiczny to fakt. Wraz z nowymi technologiami przybywa też nowych możliwości, a jedną z niewątpliwie najwygodniejszych, jest płacenie zbliżeniowe. Większość osób już korzysta z płatności telefonem czy zegarkiem. Jeśli nie należysz do tego grona, to ten tekst jest dla ciebie!

Czym płacić w sklepie?

Poza oczywistymi możliwościami, takimi jak płatności w sklepie gotówką czy kartą, postęp technologiczny umożliwił płacenie także telefonem oraz zegarkiem. Jak to działa? Oba rozwiązania funkcjonują w ten sam sposób – urządzenie wyposażone jest w moduł NFC, który komunikuje się z terminalem płatniczym, co skutkuje dokonaniem płatności.

Uprzedzając wszystkie pytania dotyczące bezpieczeństwa tego rozwiązania – płatności tego typu są bezpieczne, a o sposobach ich zabezpieczenia napiszemy jeszcze trochę dalej.

Konfiguracja telefonu do płatności zbliżeniowych

Jeśli twoje urządzenie posiada zainstalowany moduł NFC, to droga do pierwszej płatności jest dość krótka. Konfiguracja urządzenia jest zależna od tego, czy wybierzesz telefon, czy też zegarek.

Zaczniemy od opisania procedury dotyczącej przygotowania do płatności telefonu. Jeśli używasz systemu Android (czyli masz dowolny telefon dotykowy inny niż marki Apple), to ze Sklepu Play musisz pobrać aplikację “Google Pay”. Jest to program, który umożliwia płatności, a także przechowywanie w pamięci telefonu szeregu innych przydatnych informacji, takich jak bilety do kina, karty pokładowe używane w samolocie, czy też karty lojalnościowe z dowolnych sklepów. Po zainstalowaniu Google Pay, podczas pierwszego uruchomienia programu niezbędne jest zalogowanie się kontem Google. Login i hasło do wszystkich usług giganta z Mountain Valley jest takie samo, a więc możesz zalogować się korzystając z tych samych danych, których używasz aby uzyskać dostęp na przykład do Gmaila. Ostatnim krokiem jest dodanie karty płatniczej, a konkretnie jej numeru, nazwiska posiadacza, a także kodu CVV. Dzięki podaniu tych danych sklep ma możliwość bezproblemowo rozliczyć płatność.

Jeśli na co dzień korzystasz z Iphone, to konfiguracja płatności nie różni się niczym, poza koniecznością pobrania z App Store bliźniaczej w stosunku do Google Pay aplikacji – Apple Pay. Podobnie jak w przypadku dostarczanego przez Google rozwiązania, konieczne będzie zalogowanie się i podanie danych karty płatniczej.

Konfiguracja zegarka do płatności zbliżeniowych

Konfiguracja zegarka do płatności zbliżeniowych jest nieco trudniejszym zadaniem aniżeli przygotowanie do tego zadania telefonu. Smartwatch bowiem nie tylko musi być wyposażony w moduł NFC, ale także współpracować z jednym z dostępnych systemów płatności. Do najpopularniejszych z nich należą: Garmin Pay, Fitbit Pay, Samsung Pay (nieobecny w Polsce), czy obecne też na telefony – Apple Pay i Google Pay. Konieczne jest pobranie aplikacji producenta pozwalającej na synchronizację smartwatcha, a następnie konfiguracja wewnątrz niej wybranej metody płatności. Szerzej ten temat opisują producenci w instrukcjach, a niezbędne kroki mogą nieznacznie różnić się w zależności od producenta urządzeń.

Czy to jest bezpieczne?

No dobrze, ale czy ten typ płatności jest bezpieczny? Śpieszymy uspokoić – płatności telefonem i zegarkiem są całkowicie bezpieczne, a ryzyko z nimi związane jest nie większe niż wynikające z płatności kartą. Podczas konfiguracji nowego urządzenia, a konkretnie podczas dodawania nowej metody płatności, producent każdorazowo prosi użytkownika o skonfigurowanie kodu bezpieczeństwa. Jego wpisanie będzie konieczne do wykonania jakiejkolwiek płatności. Mimo więc, że korzystając z płatności telefonem czy zegarkiem nie zostaniesz poproszony o pin do karty, twoja płatność jest zabezpieczana przez producenta urządzenia. W przypadku płatności telefonem najczęściej jest to ten sam kod, którego używasz na co dzień do odblokowywania telefonu.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nie masz już żadnych wątpliwości – płatności mobilne przy wykorzystaniu urządzeń codziennego użytku są wygodne i bezpieczne. Ich konfiguracja trwa chwilę, a możliwości są wielkie!

Dodaj komentarz