Płatności bezgotówkowe na co dzień

Płatności bezgotówkowe na co dzień

W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób i firm korzysta z płatności bezgotówkowych. Obecnie ta technologia coraz bardziej się rozwija i jest bardzo popularna. Zatem w jaki sposób można regulować należności oprócz płacenia tradycyjnymi pieniędzmi?

Terminale w sklepach i innych lokalach

Najważniejszą i konieczną rzeczą, która umożliwia klientowi sklepu lub innego lokalu usługowego dokonanie płatności bez użycia gotówki, jest terminal płatniczy.

Jest to dość niewielkie urządzenie, które w pewnym sensie zastępuje kasę pełną gotówki. Dziś takie terminale posiada znaczna większość sprzedawców, co z pewnością ma wpływ na coraz większą ilość płatności sposobami omówionymi w tym tekście.

Płatność kartą bankową

Chyba najbardziej popularnym rodzajem płatności bezgotówkowej jest używanie karty bankowej – debetowej lub kredytowej. Taką kartę ma praktycznie każdy, ponieważ znaczna większość osób posiada przynajmniej jedno konto bankowe.

Prawdopodobnie właśnie to sprawiło, że ta forma płatności stała się tak popularna i powszechna. Od pewnego czasu możliwe są również płatności kartą bez podawania kodu PIN, najczęściej jeśli kwota transakcji nie przekracza 100 złotych.

Płatność BLIK

BLIK to kod składający się z sześciu cyfr. W przypadku wybrania takiej formy płatności należy uruchomić na swoim telefonie aplikację bankową, wygenerować kod BLIK, a następnie wpisać go w terminalu płatniczym.

Taka forma płatności jest szybka i bardzo wygodna, ponieważ do tego typu transakcji nie jest już potrzebna karta bankowa.

NFC, czyli płatność smatrfonem

Obecnie wiele smartfonów posiada moduł NFC. Ma on kilka zastosowań, a jednym z nich jest możliwość płatności bezgotówkowej. Aby dokonać transakcji w ten sposób, należy dodać na swoim telefonie dane karty płatniczej lub ściągnąć aplikację bankową.

W tym przypadku sama płatność wygląda podobnie, jak kartą kredytową lub debetową, jednak zamiast niej używa się smartfona.

Płatności przez Internet

Kolejnym miejscem, w którym transakcje bez gotówki są niemal konieczne, jest Internet. Dzięki tej technologii możliwe są błyskawiczne płatności przelewem, kartą bankową, lub kodem BLIK za zakupy lub usługi kupione przez Internet. To znacznie ułatwia i przyspiesza czas realizacji zamówień dokonywanych drogą elektroniczną.

Czy gotówka jest jeszcze potrzebna?

Zdając sobie sprawę z popularności i wygody transakcji bezgotówkowych, można się zastanawiać, czy za jakiś czas gotówka przestanie być potrzebna.

Prawdopodobnie tradycyjna forma pieniądza całkowicie nie zniknie, jednak należy się spodziewać, że płatności bez gotówki będą jeszcze bardziej rozwijane i coraz bardziej powszechne.

Dodaj komentarz