Czy Photoshop się opłaca?

Czy Photoshop się opłaca?

Adobe Photoshop to jeden z najpopularniejszych programów graficznych, wykorzystywany zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych grafików. Nie jest to jednak program darmowy, w związku z czym wykorzystywanie go wymaga pewnej inwestycji – i to nie jednorazowej. Można się zastanawiać w związku z tym, czy Photoshop się opłaca i czy istnieją jakieś darmowe alternatywy.

Opłacalność Photoshopa

Photoshop jest aktualnie programem, który nie wiąże się z jednorazową opłatą, a opłatą abonamentową. To oznacza, że nie możemy zainwestować w niego raz i mieć spokój już na zawsze. Tak długo, jak będziemy chcieli korzystać z programu, będziemy musieli co miesiąc wykupywać subskrypcję. Na dłuższą metę może się to wiązać ze sporymi kosztami, na których poniesienie mogą sobie pozwolić profesjonalni graficy, ale amatorzy już niekoniecznie.

Nie bez powodu Photoshop jest taki popularny. To świetny program, zwierający ogrom przydatnych funkcji, za pomocą którego można stworzyć niesamowite grafiki. Do tego, z uwagi na jego popularność, można znaleźć wiele doskonałych poradników i kursów opartych właśnie na nim, co pomoże szczególnie początkującym. Photoshop idealnie nada się zarówno do prostych przeróbek i poprawek, jak i do tworzenia od zera imponujących grafik i projektów.

Trzeb jednak wskazać, że nie jest on jednak jedynym programem tego typu. Istnieje wiele alternatyw, w tym darmowych, o których można przeczytać pod tym adresem: https://techpolska.pl/najlepszy-darmowy-zamiennik-photoshopa/. Warto się nad nimi zastanowić, zwłaszcza, jeśli jest się grafikiem-amatorem.

Czy darmowe zamienniki do Photoshopa są równie dobre?

Zamienników do Photoshopa, jak już wiemy, jest stosunkowo dużo i każdy z nich może być kierowany do innej grupy osób (ilustratorów, autorów komiksów, reklam). Opcji jest wiele i dobrze jest się w nie zagłębić, aby znaleźć to, co będzie najbardziej odpowiadało naszym potrzebom. Każdy ma inne preferencje i dla niektórych Krita czy GIMP będą równie dobrymi programami, jak Photoshop, a dla innych będą one znacznie mniej użyteczne i wygodne w użytkowaniu.

Wspomniana wcześniej lista, dostępna tutaj: https://techpolska.pl/najlepszy-darmowy-zamiennik-photoshopa/, omawia pokrótce zalety i wady każdego z najpopularniejszych darmowych zamienników Photoshopa. Ich wypróbowanie nic nie kosztuje, więc jeśli wahamy się nad zakupem programu Adobe, dobrym pomysłem jest poświęcenie odrobiny czasu, aby najpierw pobrać i przetestować darmowe alternatywy.

Jeśli ktoś chce zarabiać na życie tworzeniem grafik, mimo wszystko rekomenduje się korzystanie z programu Adobe czy innego płatnego zamiennika, ale darmowe opcje też mają wiele do zaoferowania.

Dodaj komentarz