Systemy wyspowe akumulatorowe fotowoltaiczne

Systemy wyspowe akumulatorowe fotowoltaiczne

Najczęściej spotykane i najbardziej rozpowszechnione systemy fotowoltaiczne to systemy tak zwane akumulatorowe wyspowe. Działające samodzielnie gromadzące energię elektryczną wyprodukowaną przez ogniwa słoneczne w akumulatorach żelowych a następnie oddające energię w razie zapotrzebowania. Systemy akumulatorowe to uniwersalne rozwiązanie działające w każdych warunkach świetnie nadające sie do zasilania odbiorników 12 V takich jak oświetlenie, sprzęt turystyczny, pompki ogrodowe itp, oraz po wykorzystaniu inwertera do zasilania zwykłych urządzeń pracujących z zasilaniem 230V np. telewizor, lodówka itp.

Systemy wyspowe – akumulatorowe najczęściej wyposażone są w trzy podstawowe komponenty ogniwo słoneczne, regulator ładowania oraz akumulator żelowy. Ogniwa słoneczne odpowiadają za przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną a następnie przekazują ją do regulatora ładowania. Regulator ładowania odpowiada za wielostopniowe ładowanie akumulatora i zabezpieczanie go przed zbytnim przeładowaniem lub rozładowaniem.

Regulatory ładowania mają największy wpływ na prace całego systemu i ich wydajność, dlatego też nie należy wybierać najtańszych zamienników. Regulator ładowania o ile posiada wyście odbioru energii odpowiada za bezpieczeństwo akumulatora pod kątem głębokiego rozładowania. Nie pozwala na rozładowanie akumulatora poniżej 11V co ma znaczący wpływ na długość i żywotność. Warto zwrócić uwagę, że tanie regulatory ładowania nie posiadają wielostopniowego ładowania różnymi napięciami przez co zdolność szybkiego i pełnego ładowania akumulatora jest znacznie ograniczona. Regulatory takich firm jak Steca czy Phocos posiadają zaawansowane systemy mikroprocesorowe umożliwiające bardzo wydajne ładowanie akumulatorów.

Ostatnim najważniejszym komponentem systemu wyspowego jest akumulator. Najczęściej jest to konstrukcja AGM czyli elektrolit uwięziony w matach szklanych.  Akumulator odpowiada za gromadzenie energii i oddawanie jej w razie zapotrzebowania. Również warto zwrócić uwagę aby akumulator był relatywnie dobrej jakości. Tanie baterie z powodu pracy cyklicznej należy wymieniać raz do roku co generuje bardzo wysokie koszta.

Akumulatory z konstrukcją AGM potrafią wytrzymać od 400 do 600 cyklów pełnego naładowania i rozładowania co przekłada się na 4 – 5 lat pracy. Konstrukcje typowo żelowe posiadają nawet zdolność wypracowania 1200 cyklów. Ma to niebagatelne znaczenie gdyż każdy zakup nowego sprzętu w czasie eksploatacji podnosi koszt wyprodukowanej kWh.

Dodaj komentarz