Łupież – przyczyny oraz rodzaje

Łupież – przyczyny oraz rodzaje

Łupież to bardzo często spotykana i kłopotliwa choroba skóry głowy. Polega ona na przyspieszonym podziale komórek naskórka owłosionej skóry głowy. To z kolei prowadzi to zbyt szybkiego złuszczania się. Pierwszym objawem łupieżu jest zazwyczaj biały pył na włosach, który na ciemniejszych kosmykach jest bardzo dobrze widoczny.

Przyczyny powstawania łupieżu

Najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu jest nadmierny zarost grzyba Malassezia. Co prawda, w naszej skórze występuje on naturalnie, jednak w niektórych warunkach może namnażać się w zbyt dużej ilości. Podrażnienie skóry głowy, a także jej zaburzone pH stanowią doskonałe warunki do wzrostu tego grzyba. Przyczyn jest wiele. Mogą być to zaburzenia immunologiczne, hormonalne, stres czy nieprawidłowa dieta. Do powstania łupieżu może przyczynić się także zła pielęgnacja skóry.

Co więcej, powstawanie łupieżu może zależeć także od miejsca, gdzie pracujemy lub mieszkamy. Na nasilenie dolegliwości wpływa przebywanie w zimnym i suchym miejscu. Co więcej, pojawieniu się takiemu stanu rzeczy sprzyja także łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry oraz atopowe zapalenie skóry.

Rodzaje łupieżu

Wyróżniamy dwa główne rodzaje łupieżu:

  • Łupież suchy.
    Jest to najczęściej występująca odmiana łupieżu. Powstaje ona zazwyczaj u osób mających skłonności do łojotoku. Objawia się nadmiernym złuszczaniem białych, małych oraz suchych płatków naskórka, a także swędzeniem. Ten rodzaj łupieżu może jednak także występować na normalnej skórze głowy. Najczęściej związany jest wówczas z przebywaniem w przegrzanych, suchych lub klimatyzowanych pomieszczeniach lub podrażnieniem kosmetykami.
  • Łupież tłusty.
    Jest to ciężka odmiana łupieżu suchego. Mamy do czynienia z nim wtedy, kiedy złuszczające się płaty skóry są tłuste i żółtawe. Choroba ta wymaga interwencji lekarza – może bowiem prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry.

Innymi rodzajami łupieżu są także łupież pstry oraz różowy Giberta. Występują one jednak zazwyczaj na całym tułowiu, nie tylko na głowie.

Więcej informacji o tym jak walczyć z łupieżem znajdziesz na: https://www.ducray.com/pl-pl

Dodaj komentarz