Czy będąc nieletnim mogę zarabiać w sieci?

Czy będąc nieletnim mogę zarabiać w sieci?

Zarabianie dla młodzieży staje się coraz ważniejszą kwestią. Każdy z nas lubi być niezależny finansowo, więc nie można się młodym osobom dziwić, że szukają różnych rozwiązań. Mimo, że w tym okresie to jeszcze szkoła jest najważniejsza, to dorabianie w wolnym czasie jest świetną nauką “skąd się biorą pieniądze”, ale także jak nimi zarządzać. W końcu dużo trudniej wydać pieniądze, które sami zrobiliśmy i wiemy ile nas to wysiłku kosztowało. Wraz z rozwojem Internetu młodzież ma coraz więcej możliwości do zarabiania online. Zobacz jak możesz zarabiać przez Internet będąc niepełnoletnim. 

Czy mogę pracować będąc niepełnoletnim? 

Już z góry odpowiadamy, że tak. I to nie tylko przez Internet. Umowę zarówno o pracę, jak i zlecenie oraz dzieło możesz podpisać już od 15 roku życia. Sprawa wygląda jeszcze łatwiej, jeśli chcesz zarabiać przez Internet. W tym przypadku często nie podpisujesz żadnej umowy, chociaż polecamy się w jakąś zaopatrzyć, ponieważ jest ona Twoim zabezpieczeniem. Pamiętaj, że umowa słowna także jest zobowiązujące, jednak dużo trudniej ją wyegzekwować w przypadku ewentualnych problemów. 

Drugą rzeczą, o której musisz pamiętać to rozliczenie podatków. Te obowiązują każdą zarabiającą osobę, niezależnie od wieku. Jeśli masz z nimi problem, to poproś o pomoc rodziców. Jednym przypadkiem, w którym jesteś zwolniony z wszelkiego rodzaju podatków jest umowa zlecenie. Jeśli jesteś przed 26 rokiem życia i dalej się uczysz, to Twoja wypłata netto równa się wypłacie brutto. W przypadku jeśli zarabiasz mniej niż połowa minimalnej krajowej (1400 zł miesięcznie) to również jesteś zwolniony z podatków, jednak musisz dokumentować swoje wszystkie dochody. 

Czy warto pracować będąc nieletnim? 

Druga odpowiedź, na którą odpowiemy – tak. Warto pracować nawet jeśli jesteś jeszcze osobą niepełnoletnią. Oczywiście w pierwszej kolejności powinieneś skupić się na nauce i szkole. Ale jeśli oceny nie sprawiają Ci problemu i masz trochę wolnego czasu, to warto podjąć dodatkową pracę. Dlaczego? Przede wszystkim zobaczysz skąd biorą się pieniądze. To pozwala na zrozumienie ich wartości. Im wcześniej nauczysz się kontrolowania i planowania swoich wydatków, tym później będzie Ci łatwiej. Poza tym praca da Ci dodatkowe fundusze na Twoje zachcianki – nowe ubrania, wyjazd lub telefon. 

Pomysłów na pracę dodatkową jest wiele. Przy większości z nich nawet nie musisz wychodzić z domu. Praca w sieci zazwyczaj jest dosyć prosta, ale możesz także się z niej wiele nauczyć. To też dobra okazja na stworzenie swojego portfolio, które z całą pewnością ułatwi Ci szukanie pracy w dorosłym życiu. 

Dodaj komentarz