Dlaczego ultrabooki zyskują taką popularność?

Dlaczego ultrabooki zyskują taką popularność?

Osoby poszukujące ciekawej alternatywy dla komputerów stacjonarnych mogą natrafić na taką kategorię produktów, jak ultrabooki. To nic innego, jak ultramobilne notebooki, czyli niewielkich rozmiarów, lekkie laptopy, stworzone z myślą o osobach, którym zależy na dużej poręczności urządzenia i łatwości jego transportu.

W ostatnim czasie cieszą się one coraz większą popularnością na całym świecie, w tym również w Polsce. Są one stosunkowo łatwo dostępne w naszym kraju, więc ich zakup nie stanowi najmniejszego problemu. Można się jednak zastanawiać, skąd właściwie wzięło się tak duże zainteresowanie tego typu urządzeniami. Wszystko wyjaśnimy poniżej. Zapraszamy!

Lekkość i wygoda – największe zalety ultrabooków

Wiele osób ceni sobie elastyczność i mobilność. Lubi pracować w różnych miejscach w domu, a także poza nim (w tym również podczas podróży). W związku z tym ciężkie, trudne do przenoszenia sprzęty wychodzą z mody. Mowa tutaj nie tylko o komputerach osobistych, ale także o ciężkich laptopach. Niektóre modele mogą ważyć nawet trzy kilo, co nie jest optymalną opcją, jeśli chcemy często się z laptopem przemieszczać.

Twórcy ultrabooków doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego też ich produkty nie przekraczają progu dwóch kilogramów. Co więcej, najczęściej mamy tutaj do czynienia z ekranami o przekątnej 13 lub 13,5” (ewentualnie 15” dla osób bardziej wymagających), tak więc tym bardziej nie zajmują one dużo miejsca w transporcie. Spora część ultrabooków, chociaż nie wszystkie, są wyposażone w dotykowe ekrany, co czyni je jeszcze wygodniejszymi w użyciu.

Niewielka waga nie równa się niskiej wydajności

Jeszcze kilka lat temu głównym argumentem, który przemawiał na korzyść cięższych, większych urządzeń, była ich wysoka wydajność. Obecnie jednak udało się sprawić, że nawet bardzo wydajne komponenty mobilne zajmują już relatywnie niewiele miejsca. W praktyce oznacza to, że osoby, którym zależy nie tylko na poręczności, ale też na wysokiej wydajności, również znajdą coś dla siebie wśród dostępnych obecnie na rynku ultrabooków.

Oczywiście, wśród tych urządzeń występuje też spora różnorodność – niektóre są wydajniejsze, inne mniej, co wpływa na ich cenę. Z reguły obecnie ultrabooki wyposażone są w bardzo szybkie dyski SSD, a także spore ilości pamięci RAM, dzięki czemu nawet bardziej budżetowe propozycje doskonale sprawdzą się do codziennych zastosowań czy pracy. Istnieją nawet ultrabooki do gier, z mocnymi dedykowanymi kartami graficznymi.

Wszystkie wymienione powyżej zalety ultrabooków sprawiają, że obecnie wiele osób decyduje się na zakup właśnie tego typu urządzeń.

Dodaj komentarz