Czy wystawienie faktury zwalnia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Czy wystawienie faktury zwalnia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Faktury kojarzymy często jedynie z przedsiębiorcami, ale w rzeczywistości wystawia się je bardzo często osobom fizycznym. Prawdopodobnie niemal każda osoba nieprowadząca własnej działalności kiedyś fakturę otrzymała, nawet jeśli nie zwróciła na to szczególnej uwagi. Z taką praktyką można się spotkać bardzo często przy sprzedaży drogiego sprzętu AGD lub RTV. Powstaje wobec tego pytanie: czy wystawienie faktury osobie fizycznej zwalnia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, a mówiąc jeszcze dokładniej z wydrukowania paragonu?

Mimo faktury wciąż trzeba drukować paragon

Jeśli prowadzimy sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących własnej działalności lub rolników ryczałtowych, to kasę fiskalną mieć musimy. Zakupić to urządzenie możemy na przykład wpisując w wyszukiwarkę frazę kasy Kraków. Istnieje kilka wyjątków, na przykład z racji na niskie obroty (mniej niż 20 000 złotych) lub rodzaj prowadzonej działalności (między innymi działalność notarialna), ale większość przedsiębiorców się do nich nie zalicza.

Tylko czy musimy z niej skorzystać, jeśli prowadzimy sprzedaż na rzecz wcześniej wymienionych grup, ale na dany zakup wystawiamy także fakturę? Tak, musimy. Wystawienie faktury nie zwalnia z obowiązku wydrukowania również paragonu. Warto o tym pamiętać, ponieważ w przeciwnym wypadku czekać mogą nas bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Co grozi za niewydawanie paragonów?

Niewydanie paragonu może zostać w zależności od okoliczności potraktowane albo jako przestępstwo skarbowe, albo jako wykroczenie skarbowe.

Przestępstwo skarbowe jest, co oczywiste, znacznie poważniejszym czynem. Grozi za nie kara do 180 stawek dziennych, przy czym nie może ona być mniejsza niż 500 złotych. O przestępstwie skarbowym możemy powiedzieć, jeżeli paragon został niewydany nie z powodu niedopatrzenia czy roztargnienia, a celowo, dla zysku.

To, ile w danym przypadku wynosiła będzie stawka dzienna, zależało będzie od okoliczności. Może to być kilkadziesiąt, kilkaset, a w niektórych przypadkach nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Z kolei z wykroczeniem skarbowym mamy do czynienia, kiedy niewydanie paragonu zostanie uznane za pomyłkę, która ani nie zdarza się często, ani nie została popełniona celowo. Karą za wykroczenie skarbowe może być grzywna w wysokości od 150 do nawet 30 000 złotych.

Jak widać, znacznie bardziej opłacalne będzie wyszukanie kasy Kraków i dokonanie zakupu, ponieważ kary za niewydawanie paragonów są niezwykle dotkliwe (zwłaszcza, jeśli nasze działanie zostanie uznane za celowe).

Dodaj komentarz