BIM – co to znaczy i dlaczego jest takie ważne?

BIM – co to znaczy i dlaczego jest takie ważne?

BIM to temat niezwykle istotny i ciekawy. W szczególności z punktu widzenia osób z branży architektonicznej i budowlanej, ale oczywiście nie tylko. Jego popularność doskonale pokazuje, jak bardzo świat rozwinął się w ciągu ostatnich kilku dekad.

Chociaż ludzie wznosili budynki i inne obiekty od wielu tysięcy lat, w tym również obiekty bardzo duże i imponujące wizualne (jak chociażby piramidy czy zamki królewskie), to nie da się ukryć, że obecnie stoją przed nami otworem nowe możliwości. Budynki są coraz większe i bardziej wymyślne. Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim BIM? Wyjaśniamy!

Co to znaczy BIM?

Jeśli ktoś nie działa we wspomnianych wcześniej branżach, skrót BIM zapewne niewiele mu mówi. Pochodzi on od angielskiej frazy Building Information Modeling, którą najczęściej tłumaczy się jako modelowanie informacji o budynku. Nie jest to jeden program czy pojedyncze działanie, a cały zespół działań mających na celu zebranie najważniejszych informacji o planowanym budynku i zarządzanie tymi danymi.

Są oczywiście różne narzędzia do modelowania informacji. Niektóre są bardziej rozbudowane, inne mniej. Ważne jest, aby miały one przejrzysty interfejs i były łatwe w obsłudze. W systemach do modelowania informacji o budynkach pracują oczywiście przede wszystkim projektanci, natomiast są one przydatne również dla wykonawców oraz inwestorów. Dzięki nim można skuteczniej koordynować współpracę między tymi trzema stronami i zapewnić nieprzerwany ciąg istotnych informacji na każdym etapie realizacji inwestycji, od planowania i projektu po realizację.

Dlaczego modelowanie informacji o budynku jest tak ważne?

Ujednolicenie formatów danych o budynku i zgromadzenie ich w jednym miejscu może niejednokrotnie bardzo się przydać. Choćby w sytuacji, gdy inwestor będzie chciał dowiedzieć się więcej o przebiegu prac. Jest to również najlepszy sposób na wykrycie ewentualnych kolizji między różnymi źródłami informacji i ich rozwiązanie.

Na różnych etapach prac może dojść do zmian względem wcześniejszych projektów. Zbieranie informacji o poszczególnych wersjach roboczych przyda się, aby ustalić stan faktyczny i usprawnić prace, a także odpowiednio wszystko dokumentować. W sytuacji, gdy osobno przechowywane są dane odnośnie do jednego etapu prac, a osobno do innego, łatwo o jakąś pomyłkę i na przykład wybranie materiałów lub metod, które są ze sobą niekompatybilne.

Dzięki narzędziom BIM nie trzeba się o takie kwestie martwić. Warto podkreślić, że są one cały czas rozwijane i dołączają do nich nowe funkcje, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej użyteczne.

Dodaj komentarz