Skóra wrażliwa – jak ją pielęgnować?

Skóra wrażliwa – jak ją pielęgnować?

Wiele osób zmaga się z podrażnieniami skóry, które skutecznie obniżają jej walory estetyczne. Zaczerwienienia, wypryski oraz łuszczący się naskórek często towarzyszą skórze wrażliwej i najczęściej wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji. Dowiedz się, jak należy traktować delikatną skórę.

Zrezygnuj z peelingów mechanicznych!

Skóra wrażliwa ma spore skłonności do przesuszania się, gołym okiem można zauważyć odstające skórki, które wyglądają bardzo nieestetycznie, zwłaszcza pod warstwą makijażu. Najprostszym sposobem na usunięcie suchych skórek jest oczywiście peeling – wystarczy minuta masowania twarzy drobinkami i od razu uzyskujemy efekt gładkiej buzi. Niestety w przypadku skóry wrażliwej, wykonując peeling mechaniczny, wpadamy w błędne koło. Drobinki sprawiają, że skóra zostaje jeszcze bardziej podrażniona, więc suche skórki wracają bardzo szybko.

Dla delikatnej skóry sprawdzą się przede wszystkim peelingi enzymatyczne. Taki rodzaj peelingu nakładamy na kilka lub kilkanaście minut, a potem zmywamy wodą. Skóra jest wygładzona, zrogowaciały naskórek zostaje usunięty i nie dochodzi do podrażnień.

Postaw na kosmetyki naturalne

Skóra wrażliwa negatywnie reaguje na wiele substancji, nawet potencjalnie dobre kosmetyki mogą wywołać reakcje alergiczne, które objawiają się najczęściej zaczerwienieniem i świądem. Najlepiej zrezygnować z produktów zawierających alkohol, substancje zapachowe, środki konserwujące, czy też barwniki.

Dla skóry wrażliwej najlepsze będą kosmetyki bazujące na naturalnych składnikach, takich jak ekstrakty roślinne. Substancje, których należy szukać w kosmetykach do skóry wrażliwej to:

  • Aloes – ma właściwości kojące i nawilżające,
  • Kwas hialuronowy – wiąże wodę w skórze i pomaga zachować optymalne nawilżenie naskórka,
  • Alantoina – pozytywnie wpływa na regenerację naskórka,
  • Pantenol – łagodzi podrażnienia oraz ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne,
  • Witamina C – redukuje przebarwienia,
  • Witamina A – ma właściwości przeciwstarzeniowe, zwiększa produkcję włókien kolagenowych.

Podsumowując, skóra wrażliwa wymaga dość skomplikowanej pielęgnacji. Należy ogromną uwagę przywiązywać do składów kosmetyków – przed użyciem wybranego produktu, warto zrobić test uczuleniowy na niewielkim fragmencie skóry, aby wykluczyć niepożądane reakcje.

Dodaj komentarz